Firanki dla wielu z nas są nieodłącznym elementem dekoracji naszego domu, dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiej jest ona zrobiona, oraz na centymetry, aby dana firanka była idealnie dopasowana. Jeśli chodzi o firanki do pokoju dziecięcego (z których ofertą zapoznasz się np. tutaj: nietylkofiranki.pl), to warto wybrać się z dzieckiem na zakupy i wybrać te, które się mu najbardziej spodobają. Jest kilka rodzajów firanek, które warto wziąć pod uwagę.

Firanki żakardowe

Firanki żakardowe to rodzaj firanki, którą wyposaża się w mechanizm Żakarda. Jest mechanizm, który tworzy przesmyki, dzięki którym powstają wzory na firankach. Jest wiele firanek żakardowych, dzięki czemu można swobodnie wybierać, kierując się metrażem firanki, wzorami czy stylem wycięci firanki, dzięki czemu szybciej i dokładniej będzie można wybrać idealną firankę do pokoju dziecięcego.

Firanki żakardowe malowane

Firanki żakardowe malowane, nie różnią się a wiele od firanek żakardowych, lecz jest kilka szczegółów, które można znaleźć w firankach żakardowych malowanych. Jedna z głównych cech takich firanek są wzory, zazwyczaj są one drukowane. Można na nich zobaczyć postacie z bajek, lub motywy piłki nożnej, te świetnie sprawdzą się do pokoju dziecięcego dla chłopca. Motywy na firankach są poddawane specjalnemu procesowi, dzięki czemu nie będą się spierały po pierwszym praniu, lecz będą się utrzymywać na długie lata.

Tiulowe firanki

Jest to również tkanina oddychająca, ale w przeciwieństwie do woalu jest bardzo przezroczysta. Dzięki temu może ja powiesić w każdym pokoju, czy pomieszczeniu, w którym okna są wystawione na jak najwięcej światła słonecznego. Dobrze też wygląda na upięciu i doskonale się układa. Tiul jest używany do wykonywania różnych ozdób podczas ceremonii na duże i ważne uroczystości. Tiul trzeba jednak wyprasować, ponieważ szybko i łatwo marszczy się i łatwo może na niego opadać kurz. Warto jednak pamiętać, że przy tiulowych firankach, warto wybrać odpowiedni detergent, i systematycznie je prać.

Woal na oknach

Tiul to bardzo gęsta tkanina, bardzo odpowiednia do nasłonecznionych pomieszczeń, w których zależy nam na ograniczeniu dostępu światła. Standardowy sklep z firanami zazwyczaj oferuje co najmniej kilka fasonów wykonanych z woalu, ale w razie potrzeby możemy zamówić własne rozmiary i kolory, aby dopasować je do wnętrza. Tkanina wykonana jest z mieszanki włókien syntetycznych i bawełny. Otrzymany materiał jest bardzo efektowny, zazwyczaj jest mlecznobiały, dobrze się układa i “leje”. Ze względu na swoje właściwości, woal wykorzystywany jest na imprezy taneczne i suknie ślubne. Tkaninę należy jednak prać ręcznie, najlepiej w ciepłej wodzie. Niestety woal prany w pralce traci swój kształt. Zasłony czyści się delikatnie pocierając, nie pocieraj mocno.

.